close
تبلیغات در اینترنت
خوارج را بشناسید

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 159
 • کل نظرات : 30
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 9
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 8
 • بازديد ديروز : 11
 • بازديد کننده امروز : 2
 • بازديد کننده ديروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 0
 • بازديد هفته : 31
 • بازديد ماه : 165
 • بازديد سال : 14,698
 • بازديد کلي : 52,734
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 18.207.238.169
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

 

 

خوارج را بشناسید

خوارج گروهی تفرقه افکن و زیانبخش از اهل بدعتند که در زمان خلافت حضرت علی رضی الله عنه اعلام موجودیت کردند . ریشه ی ایشان به مردی بی ادب برمی گردد که در زمان پیامبر صلی الله علیه و سلم می زیست و نامش ذوالخویصرة بود. روزی پیامبر صلی الله علیه و سلم چیزی را تقسیم می کرد این مرد هم در نهایت بی ادبی و گستاخی به پیامبر صلی الله علیه و سلم گفت: إتق الله، إعدل؛ یعنی، از خدا بترس، داد پرور باش. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: خاک بر سرت اگر من از خدا نترسم و دادپرور نباشم چه کسی دادپرور است؟ در این هنگام حضرت عمر و حضرت خالد بن ولید رضی الله عنهما گفتند: ای پیامبر خدا اجازه دهید او را بکشیم . پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: رهایش کنید. آنگاه فرمودند: «إِنَّ لَهُ أَصْحَابًا یَحْقِرُ أَحَدُكُمْ صَلَاتَهُ مَعَ صَلَاتِهِمْ وَصِیَامَهُ مَعَ صِیَامِهِمْ یَمْرُقُونَ مِنْ الدِّینِ كَمُرُوقِ السَّهْمِ مِنْ الرَّمِیَّةِ » (صحیح البخاری -

بَاب مَا جَاءَ فِی قَوْلِ الرَّجُلِ وَیْلَكَ). یقیناً برای او همراهانی هستند که یکی از شما نمازش را در مقابل نماز آنها و روزه اش را در مقابل روزه آنها حقیر و ناچیز می پندارد، از دین خارج می گردند مانند بیرون رفتن تیر از شکار (که به سرعت داخل بدنش شده و فوراً خارج می گردد).

 

البته باید بدانیم که اکنون هم خوارج (با نامهای گوناگون) فراوانند که می توان ایشان را با نشانه های زیر شناخت:

(1) جوان کم تجربه و خام هستند و بهره ی اندکی از دانش دین دارند.

(2) شعار کتاب و سنت سر می دهند و می گویند: ما تنها به قرآن و سنت رفتار می کنیم. ولی دروغ می گویند. چنانکه در هنگام خلافت حضرت علی رضی الله عنه این شعار را سر دادند و گفتند: «لا حکم الا لله» . حضرت علی رضی الله عنه در پاسخ فرمودند: این سخنی درست است که از آن برای منظوری ناروا استفاده می شود «قَالُوا لَا حُكْمَ إِلَّا لِلَّهِ قَالَ عَلِیٌّ كَلِمَةُ حَقٍّ أُرِیدَ بِهَا بَاطِلٌ» (صحیح مسلم - (5 / 309).

در باره ی این نشانی ها پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرمایند: «یَأْتِی فِی آخِرِ الزَّمَانِ قَوْمٌ حُدَثَاءُ الْأَسْنَانِ سُفَهَاءُ الْأَحْلَامِ یَقُولُونَ مِنْ خَیْرِ قَوْلِ الْبَرِیَّةِ یَمْرُقُونَ مِنْ الْإِسْلَامِ كَمَا یَمْرُقُ السَّهْمُ مِنْ الرَّمِیَّةِ لَا یُجَاوِزُ إِیمَانُهُمْ حَنَاجِرَهُمْ » (صحیح البخاری و صحیح مسلم). یعنی در آخر زمان گروهی پیدا می شوند که تازه به دوران رسیده و کم خِرد و بی دانشند، سخنان بهترین مردم را (پیامبر صلی الله علیه و سلم) می خوانند و به سبب تند روی از آئین اسلام آنگونه که تیر از کمان به در می رود خارج می شوند قرآن می خوانند و لی از گردنهایشان پائین نمی رود.

(3) بسیار به نماز و روزه اهمیت می دهند . به گونه ای نماز می خوانند و قرآن را از بر می کنند و می خوانند که مردم از ایشان شگفت زده می شوند. پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرمایند: « یَخْرُجُ قَوْمٌ مِنْ أُمَّتِی یَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ لَیْسَ قِرَاءَتُكُمْ إِلَى قِرَاءَتِهِمْ بِشَیْءٍ وَلَا صَلَاتُكُمْ إِلَى صَلَاتِهِمْ بِشَیْءٍ وَلَا صِیَامُكُمْ إِلَى صِیَامِهِمْ بِشَیْءٍ یَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ یَحْسِبُونَ أَنَّهُ لَهُمْ وَهُوَ عَلَیْهِمْ» (صحیح مسلم - (5 / 308) ؛ یعنی، گروهی از امت من پیدا می شوند که قرآن می خوانند به گونه ای که قرآن خواندن شما در برابر قرآن خواندنشان هیچ است. نماز و روزه های شما در برابر نماز و روزه های ایشان هیچ است.  قرآن را بدین گمان می خوانند که با ایشان است ولی در واقع بر علیه ایشان است. افزون بر این خوارج پشت سر دیگر مسلمانان نماز نمی خوانند زیرا ایشان را – بدلیل اینکه نهی از منکر نمی کنند - کافر می پندارند. (تحفة المحتاج شرح المنهاج: ج9 ص67 .

(4) نسبت به مقام دانشمندان و مجتهدین اهل سنت و جماعت از سده ی اول هجری گرفته تا اکنون بسیار بی ادبند. به ویژه دشمن چهار امام مذاهب اهل سنت هستند و ایشان را در علم و آگاهی با خود برابر می دانند. اجماع سلف؛ یعنی، دانشمندان دین شناس سیصد سالی را که پیامبر صلی الله علیه و سلم به برتری و بزرگیشان گواهی داده نمی پذیرند؛ به علاوه همه ی کتابهای تفسیر و شرح حدیث و فقه را ناقص و ناکارامد پنداشته و تنها کتابهائی را می پذیرند که سران خودشان نوشته یا دست نشان کرده اند. به همین خاطر است که پیامبر صلی الله علیه و سلم در باره شان می فرماید: «أنهم كلاب أهل النار» (اتحاف الخیرة المهرة بزوائد المسانید العشرة - (4 / 68). یعنی، خوارج سگ دوزخیانند. بدین معنی که همانگونه که سگ به جز صاحبش ، به همه حمله ور شده و پارس می کند ایشان هم جز سران خودشان در برابر هر کس زبان درازی کرده و غیبتش می کنند و همه ی دانشمندان سودمند را در دید مردم سبک نمایانده و لکه دار می کنند تا بدین شیوه مردم از ایشان بهره مند نشوند. حتی حضرت عمر رضی الله عنه را به دلیل مسأله ی طلاق خطاکار می دانند.

(5) همواره با مسلمانان در حال در گیری و بگو مگویند و میان مسلمانان جدائی ایجاد می کنند ولی برای کفار و ستمکاران دوستان خوبی هستند و یاریشان می رسانند . پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: «یَقْتُلُونَ أَهْلَ الْإِسْلَامِ وَیَدَعُونَ أَهْلَ الْأَوْثَانِ» ( صحیح البخاری – و صحیح مسلم)؛ یعنی، دین پروران مسلمان را می کشند و بت پرستان را به حال خود وا می گذارند.

(6) همواره دم از متشابهات قرآن و حدیث می زنند؛ مانند، آیه ی « الرحمن علی العرش استوی» و غیره ایشان زیر نام و پوشش سلفی و به بهانه ی اصلاح عقیده به این آیات پرداخته و عقاید مجسمه را در میان مردم گسترش می دهند و چنین وانمود می کنند که راه سلف را در پیش گرفته اند و عقیده ی اهل سنت را ترویج می کنند و می گویند: «از سال سیصد هجری به بعد خلف عقیده ی مردم را آلوده کردند» یعنی مسلمانان هزار سال را نادان و گمراه می خوانند و ایشان را در عقیده ، نادان می پندارند. آری خوارج چشمانشان کور شده و نمی بینند که خداوند نامشان را به بدی یاد می کند و می فرماید: « فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ» [آل عمران : 7] . یعنی کسانی که در دلهایشان خواری بوده و از راستی منحرف شده اند خود را به آیات متشابه مشغول کرده اند تا مردم را گمراه کرده و پراکنده نمایند. پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید: «إِذَا رَأَیْتُمْ الَّذِینَ یَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ فَأُولَئِكَ الَّذِینَ سَمَّى اللَّهُ فَاحْذَرُوهُمْ» (صحیح بخاری و صحیح مسلم) . یعنی هرگاه کسانی را دیدید که در جستجوی متشابهات قرآنند ، بدانید که ایشان همان مردمانی هستند که خداوند در قرآن از آنها یاد کرده است. خود را از ایشان دور نگه دارید.

شیخ ابن حجر عسقلانی رحمة الله علیه می فرماید: «نخستین بار گفتگو در باره ی متشابهات قرآن از یهودیان آغاز شد و سپس به میان خوارج رخنه کرد» (فتح الباری، 8 ص 267) .

(7) کافر خواندن مردم، آشکارترین شعار خوارج است. ایشان به آسانی و به دلیل گناهی کوچک به مسلمانان تهمت شرک می زنند. «وَكَانَ ابْنُ عُمَرَ یَرَاهُمْ شِرَارَ خَلْقِ اللَّهِ وَقَالَ إِنَّهُمْ انْطَلَقُوا إِلَى آیَاتٍ نَزَلَتْ فِی الْكُفَّارِ فَجَعَلُوهَا عَلَى الْمُؤْمِنِینَ» (صحیح البخاری) یعنی ، عبدالله بن عمر خوارج را بدترین مردمان می پنداشت و می فرمود: خوارج آیاتی را که در شأن کفار نازل شده اند برای مسلمانان بکار می برند.به خاطر داشتن همین خوی ناپسند است که پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرمایند: «هم شر الخلق و الخلیقة» (المستدرك على الصحیحین للحاكم مع تعلیقات الذهبی فی التلخیص - (2 / 160) هذا حدیث صحیح على شرط مسلم و لم یخرجاه . تعلیق الحافظ الذهبی فی التلخیص : سكت عنه الذهبی فی التلخیص. یعنی خوارج از همه انسانها  و جانداران بدترند. ارشاد الساری شرح البخاری: ج1 ص84 .

هان ای مسلمانان گرامی : اکنون در میان ملت خوارج بسیارند و این نشانه ها را هم دارند . پس هوشیار باش که خوارج برای کفار بهترین و سود مندترین گروه اهل بدعتند زیرا باعث پراکنده شدن مسلمانان می شوند . افزون بر این در طول تاریخ و اکنون هم در برابر اسلام و امامان امت اسلامی قد علم کرده اند . چنانکه در برابر حضرت علی رضی الله عنه طغیان و شورش کردند و مسلح شدند و گفتند: «علی رضی الله عنه کافر است زیرا به داوری خرسند شده است» تا آنجا که آن امام بزرگوار را به شهادت رساندند و هر کس را که پیرو حضرت علی بود کافر خواندند. به عنوان نمونه: ابو موسی اشعری رضی الله عنه را که صحابه و نماینده حضرت علی بود تکفیر کردند و اکنون هم نسبت به شیخ ابو الحسن اشعری رحمه الله که از نژاد این صحابی است کینه توزی دارند و می گویند: عقاید اشعری نادرست است . اکنون که این مطالب را خواندی ای جوان مسلمان پیرو گروه خوارج مباش و از ایشان دوری جوی. (نقل از کتاب: عقاید اسلامی در پرتو قرآن و احادیث نبوی و اجماع صحابه و تابعین. تألیف: امام ابوجعفر طحاوی. با شرحی: از عبدالله عبدالعزیز هرتلی. ترجمه: سید علی عرفان احمدی. تصحیح و بازنگری: اسعد شکری.)

 

 

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

a.sepahi sepahi2001@yahoo.com

نویسندگان

ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

به نظر شما كدام يك از قسمت هاي سايت بايد تقويت شود؟